Kuna oli kava Molusi saare juurde hülgeid vaatama minna, veetsin internetis palju aega otsides, kas mõni mõistliku hinnaga veealune droon on ka tellitav. Raadiolained vees väga ei levi, otsisin juhtmega drooni. Kui ei vastus selge oli, siis otsisin, kas on võimalust mõistliku hinnaga liidese abil näiteks GoPro Hero videojuhtmega vee alla lasta. Kui ka selle küsimuse vastus selgeks sai, siis otsisin juhtmeid ja üleminekuid, et teeks õige ise veekindale kestale mõned muudatused ja vaataks juhtme otsas vee alt videot. Nii sattusin täiesti juhuslikult Youtubes geniaalsele lahendusele. Tuleb võtta antennikaabel, üks ots panna GoPro taha WiFI antenniks ja teine mobiili taha.

 

Mul oli sobiv kuuemeetrine kaabel just Tehnoturust ostetud mereraadio antennist üle jäänud - hea painduv ja igast otsast kvaliteetne kaablijupp. Võtsin kaitserüüzi ja välimise varjestuse umbes poole WiFI lainepikkuse võrra (63 mm) mõlemast otsast maha. Sisemise isolatsioonikatte jätsin alles, et raadiolainel oleks võimalik kaabliotsale ilma vee segamiseta ligi pääseda. Katsin kaabli lahtise otsa isekahaneva ja liimiga termorüüziga veekinlalt kinni. Nii tegin mõlema kaabli otsaga. Kaamera taga kaabli paigalhoidmiseks tegin väikese roostevabast terasest klambri. Antenni hoiab piagal läbipaistev väike toru, mis oma eelmises elus oli pastapliiats. Kiire test koduses vihmaveetünnis kinnitas, et töötab küll.

 

WiFi antenn on lihtne rüüzizt puhastatud kaabliots
GoPro Hero kaamera koos kaabli ja raskuseks taskulambiga

 

Väike filmimine Molusi saarte juures möödus tõrgeteta. Kuigi hülgeid filmile ei jäänud toimis mobiili ja kaamera vahel side ideaalselt. 

 

Kaader veealusest videost

 

Nüüd on võimalik uurida nii kaevu seisukorda, vaadadata paadi alla vette või hoopis jääaugust uurida, mis seal all siis õieti toimub. Droonist on asi muidugi kaugel aga GoPro pilt on hea ja kuhu seda drooni ikka nii väga on vaja saata. Paadiga saab vee peal ise õige koha peale sõita. Kes tahab võib kaamera muidugi ka näiteks pika õngeridva või surfimasti külge kinnitada ja nii saab ka vee all kaamera just õigesse kohta paigale ajada.

 

Kui muidugi süvavaatlusi plaanida siis sellest lahendusest ei piisa. Internetis jagatud kogemus viitab, et ca 10-15 m veel toimib sõltuvalt kaabli ja teostuse kvaliteedist. Pikema kaabli jaoks on juba veidi paremat antennilahendust vaja ja üks müügitoode vihjab, et ka 100 m kaablit on võimalik, kuigi sügavusse minnes on siis mingit pommikindlat kaamerakesta veel lisaks vaja.