Määra tõusev suund

1-10 of 21

3D-Printimise materjal PET-G

05.02.2019 10:48

Dutyhook uued 3D-prinditud tooted on tehtud uudsest materjalist - PET-G. PET on meile kõigile tuttav läbipaistvate plastist joogipudelite materjal polüethüleen tereflataat. G tähendab lisatud glükooli kristalliseerumise vältimiseks, mis lubab materjali printida. Materjal on keemiliselt vastupidav, talub välitingimusi ja plastide hulgas üle keskmise tugevusega. Sellest materjalist prinditud tooted on hea kihtide liimuvusega ja õigesti disainitult ei purune kergesti. Samas on materjal kergesti kriimustatav ja nagu iga teinegi 3D-prinditud toode ei talu kõrget temperatuuri. Toode muutub jahedas hapramaks. Nii tasub paindele töötavaid tooteid, näiteks tüübleid, paigaldada pigem troopilise 30-35 kraadini eelsoojendatuna. Juba paigaldatuna talub toode Eesti kliimat hästi.

Põhilised omadused:

  • Lubatud kasutustemperatuur 73 Co
  • Sulamistemperatuur 220 Co
  • Purunemistugevus 53 MPa
  • Tihedus 1,23 g/cm3

Toodete kasutamisel peab arvestama ka 3D printimisest tulenevat struktuuri. Toode sulatatakse kokku peenikest sulaplastikust joont üksteise kõrvale ja kihi kaupa peale kokku sulatades. Ka täielikult täidetud toode sisaldab mikroavasid. Seega hoolimata tervisele ohutust plastist, ei soovitata prinditud tooteid kasutada toidu ja jooginõudes, sest mikroavasid ei saa kunagi lõplikult puhtaks. Lisaks tähendab prinditud toode väikseid kõrvalekaldeid toote kujus (näiteks ring on tegelikult lähendatud hulknurk), nähtavaid printimise kihte ja alati ka pisidefekte toote välimuses. Õnneks Dutyhook tooteid pole ilu jaoks mõeldud. 3D-printimine lubab luua kinnitustarvikute valdkonnas erilisi kohandatud mõõtudega tooteid, mida teisiti ei saa või ei tasu toota.

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Uudised Mait Nilson

Mootorpaadile varumootori kinnitamine on paras peavalu. Kohta selleks õieti pole ja ise kinnitust tehes jäävad kinnituskohad enamus aega tühjalt ja koledalt paistma. Nii tundus kõige loomulikum kinnitada väike päramootor redeli liigendpoltide külge. Selleks on vaja väikest tükki laia (ca 200x200x50 mm) lauda ja kaks metallplaati. Laua alaserv toetub sarnaselt redeliga allpool vastu paati ja ülaserv on veidi kõrgemal, et mootori kinnitusi saaks kinni keerata. Et mootor üles ei keeraks tuleb mootori kinnituspoltide alla vastu paati väike tugi panna. Sarnaselt paadi ahtrile on plaat 15 kraadi tahapoole kaldu. Metallplaadid on laua küljes nelja 4,5x50 kruviga ja kahe 6x120 kruviga. Viimased on veidi diagonaalis ülekattega ja idee poolest võiks laua pikuti pooleks murdumise välistada.

 

Lihtne kinnitusplaat varumootorile

 

Kui tahab, et redel üle plaadi vette käib, tuleb plaat kinnitustest sissepoole paigaldada (piltidel). Mugavam on siiski ühe kinnituse sisekülg ja teise väliskülg, nii ei pea redeli polte plaadi paigaldamiseks lahti keerama ja saab pikemale poldile lihtsalt lisaks liblikmutri otsa keerata. Mõõtmist on muidugi palju, et ikka jalg vette ulataks, plaat õige nurga all oleks, külgplaadid täpselt redeli vastas oleks ja mootori kinnitus plaadi ja paadi vahele või kohale ära mahuks.

 

Mootori kinnitusplaat
Mootor kinnitusplaadil

 

Sellise isetehtud kinnituse korral tasub igaks juhuks mootori külge turvanöör siduda. Vähemalt ei lähe mootor põhja kui kinnitus liiga nõrk saab.

Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Allvee droon

18.10.2017 14:49

Kuna oli kava Molusi saare juurde hülgeid vaatama minna, veetsin internetis palju aega otsides, kas mõni mõistliku hinnaga veealune droon on ka tellitav. Raadiolained vees väga ei levi, otsisin juhtmega drooni. Kui ei vastus selge oli, siis otsisin, kas on võimalust mõistliku hinnaga liidese abil näiteks GoPro Hero videojuhtmega vee alla lasta. Kui ka selle küsimuse vastus selgeks sai, siis otsisin juhtmeid ja üleminekuid, et teeks õige ise veekindale kestale mõned muudatused ja vaataks juhtme otsas vee alt videot. Nii sattusin täiesti juhuslikult Youtubes geniaalsele lahendusele. Tuleb võtta antennikaabel, üks ots panna GoPro taha WiFI antenniks ja teine mobiili taha.

 

Mul oli sobiv kuuemeetrine kaabel just Tehnoturust ostetud mereraadio antennist üle jäänud - hea painduv ja igast otsast kvaliteetne kaablijupp. Võtsin kaitserüüzi ja välimise varjestuse umbes poole WiFI lainepikkuse võrra (63 mm) mõlemast otsast maha. Sisemise isolatsioonikatte jätsin alles, et raadiolainel oleks võimalik kaabliotsale ilma vee segamiseta ligi pääseda. Katsin kaabli lahtise otsa isekahaneva ja liimiga termorüüziga veekinlalt kinni. Nii tegin mõlema kaabli otsaga. Kaamera taga kaabli paigalhoidmiseks tegin väikese roostevabast terasest klambri. Antenni hoiab piagal läbipaistev väike toru, mis oma eelmises elus oli pastapliiats. Kiire test koduses vihmaveetünnis kinnitas, et töötab küll.

 

WiFi antenn on lihtne rüüzizt puhastatud kaabliots
GoPro Hero kaamera koos kaabli ja raskuseks taskulambiga

 

Väike filmimine Molusi saarte juures möödus tõrgeteta. Kuigi hülgeid filmile ei jäänud toimis mobiili ja kaamera vahel side ideaalselt. 

 

Kaader veealusest videost

 

Nüüd on võimalik uurida nii kaevu seisukorda, vaadadata paadi alla vette või hoopis jääaugust uurida, mis seal all siis õieti toimub. Droonist on asi muidugi kaugel aga GoPro pilt on hea ja kuhu seda drooni ikka nii väga on vaja saata. Paadiga saab vee peal ise õige koha peale sõita. Kes tahab võib kaamera muidugi ka näiteks pika õngeridva või surfimasti külge kinnitada ja nii saab ka vee all kaamera just õigesse kohta paigale ajada.

 

Kui muidugi süvavaatlusi plaanida siis sellest lahendusest ei piisa. Internetis jagatud kogemus viitab, et ca 10-15 m veel toimib sõltuvalt kaabli ja teostuse kvaliteedist. Pikema kaabli jaoks on juba veidi paremat antennilahendust vaja ja üks müügitoode vihjab, et ka 100 m kaablit on võimalik, kuigi sügavusse minnes on siis mingit pommikindlat kaamerakesta veel lisaks vaja.

Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Igasugused ellujäämiskomplektid on põnevad. Leidliku sisuga käib sageli kaasas leidlik meel, kuidas üliväikseks pakitud varustust mitmel viisil kasutada. Samas pole ma kunagi aru saanud punutud käevõrude otstarbest. Seekel on väike ja nööri on vähe. Punutud vöö tundub palju huvitam. Nii sai valmis tehtud Ellujäämisvöö. Vöö jaoks on vaja ainult kolme asja. Loomulikult nööri, mis piisava varuga vöökandja ära kannab. Sobiv on dyneema analoogist tehtud 3 mm läbimõõduga lohe nöör. Andmete järgi on katkemistugevus 500 kg. Põgus katsetus kinnitas, et ripub ära küll. Pigem küll nagu kala tamiili otsas sest nii peenikest läbimõõtu kuidagi käes hoida on võimatu. Teiseks on vaja kahte O või D rõngast mõõtudega umbes 5x40 mm. Need kaks rõngast moodustavad vöö pandla, aga lahtivõetud vöö korral on kinnitamise abivahendiks. Kolmandaks on vaja kedagi, kelle näputööoskus on minu omast valguskiiruse võrra kiirem.

 

Põimitud vöö

 

Tulemus on siin. Ilus hõbehall vöö, kuhu on ära pakitud 50 meetrit nööri ja kaks roostebaba e. happekindlat rõngast.  Nagu alati, täiesti mittevajalik asi, kuid väga ootusrikas ja põnev valmimise protsess. Tehke ka ise midagi ebavajalikku ja tundke sellest rõõmu!

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Suure mehe väike nuga

25.11.2016 12:46

Lähenevat jõuluperioodi silmas pidades lisasin poodi ka mõned tooted, mis ei ole erinevalt kinnitustarvikutest hädavajalikud, kuid on erilised ja toredad. Esimesed kolm on noad.

 

Meremehe noad


Liigendnuga 130 on tegelikus elus kontrastina pildile sobivalt väike. Kokkupandult 85 mm pikk kinnitub ta vööle nii, et ei sega istumist, astumist ega muud toimetamist. Kui tellitud toode kohale jõudis siis ilus välimus ja lai noatera olid ootuspärased. Üllatas hoopis kui hästi võib alumiiniumist ja lõpuks siiski pigem kandilise käepidemega nuga kätte istuda. Erinevalt paljudest väikestest taskunugades on seda käes hoides kindel tunne. Lukustuv tera, ülespoole kaarduv hammastatud noaselja algus ja lai käepide tunduvad käes usaldusväärsena. Tugevus selgub aja jooksul, aga kvaliteedi ja hinna suhe on selle noa puhul küll hea.

 

Liigendnuga 185 on veidi pikema käepidemega ja ka pikema noateraga. Nuga eristub eelmisest eelkõige hambulise tera poolest. Muidugi on tal ka noa avamiseks ava asemel noatera küljes nupp ja lukustuse päästik on sakiline plekiserv noa all. Sakiline noatera võimaldab muidu vastuhakkavaid köisi kindlamalt ja kiiremini lõigata. Elu muidugi näitab et vorsti ja leiba ka, aga kas selleks just nii tihedat hammastust vaja on ei oska öelda. Noa käepide on lihvitud käsitööna ja nii ühelt poolt veidi konarlikuma välimusega, kuid teiselt poolt eksklusiivsem.

 

Liigendnuga mutrivõtmega ehk Marineman Repair Tool on ammu otsitud multitöörist. Noatera on samaväärne teiste kokkupandavatega võrreldes. Tellitava võtme lõuad on minu maitsele natuke liiga suure lõtkuga, aga samas ei kiilu nad siis määrdunud, soolase või liivasena nii kergelt kinni. Kolm kruvikeeraja otsikut lubavad ka lihtsamate kruvidega hakkama saada. Tööriista käes hoides on ilmselge, see ei ole mõeldud päev läbi remondi tegemiseks. Selleks on ta liiga väike ja suure remonttöö jaoks liiga ebamugav. Mõeldud on ta käepärase vahendina lahtikeeranud kinnituste fikseerimiseks ja tagavaraks juhul kui on vaja võtit, mida juhuslikult kaasas pole. See toode on vajalik järgmistes kohtades ja ilmselt korra aastas või harvem. Esiteks, väikse paadi päramootori katte all, küünlavõtme kõrval (mis seal juba on). Korra elus on tulnud ka laia kaatriga 5 kilomeetrit vastutuult koju sõuda ja parem las olla üks universaalvõti nende kattemutrite jaoks mille jaoks õige võti maha jäi. Teiseks ATV istme all võtmekomplektis. Ruumi on seal istme all vähe. Kuna ka võtmeid läheb töökindla ATV remondiks üliharva vaja, siis on see pisivõtme ja noa kombinatsioon on sinna väga sobiv täiendus. Mootorrattale ja autole võib ka mõelda, aga seal on mul juba väikesed tellitavad võtmed ja noad olemas. Kui poleks läheks sinna ka. See on täiesti mittevajalik vidin. Kuni selle hetkeni kui see vidin on uskumatult hädavajalik.

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Uudised Mait Nilson

Iga aasta taban ennast mõttelt, et vahva oleks katusetelki omada.  Eriti tekib selline mõte kui ettevõtte suvepäevadel otsustatakse, et sinu telgi taga on just sobiv koht suitsupausideks ja iga kümne minuti tagant keegi nööridesse koperdab. Või siis otsustab festivali telkimisalas keegi just sinu telgi kõrval umbjoobnult aega veeta. Euroopa sõitudel saab läbisõidul sobivas parklas võtta mõne tunni ööund, ilma pikalt kohta otsimata.

Nüüd võtsin asja ette ja tegin telgi valmis. Loe edasi ...

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Raske U-luku kinnitus

19.05.2015 0:00

Kevade tulekul ehitasin jalgrattale juurde elektrivõimsuse ja ostsin lukustamiseks ka võimsa luku. OnGuard 8000 Brute LS aasa läbimõõt on 16mm ja kaal 1.9kg. Nagu ostes selgus, nii raskele lukule kinnitust ei müüda. Kasutajate kommentaaridest sain teada, et kõik plastkinnitused purunevad rasket u-lukku kandes paari nädalaga. Pärast paari eksitavat lahendust leidsin lõpuks koha 7x70 Karabiinile. Mõõt mida tavaliselt vaja pole, on täpselt paras et ühelt poolt minna pakiraami servale ja aas mahutab mugavalt luku u-aasa. Sobival kombel ei mahu u-lukk karabiinist küljelt välja ega karabiin koos lukuga raamilt maha ja nii on ka lukk ise transpordiasendis aasa lukustatud.


U-luku kinnitus 7x70 karabiinidega
U-luku kinnitus jalgrattal

Luku libisemise ja aasade kolisemise vältimiseks on neil peal tugev alt liimiga termokahanev rüüz. Mõlemad karabiinid on tõmmatud kaablisidemega vastu pakiraami kinnitusposti, nii ei kõigu lukk küljelt küljele. All hoiab lukku kinni tavaline 20mm kaablirüüsi kinnitusklamber. Raamile kinnitamiseks lõikasin klambri põhja alla pikisoone ja tõmbasin ta lihtsalt kaablisidemega kinni. Raske lukk on hästi paigas ja kinnituse purunemist küll kartma ei pea.

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Kiili paadi ankruots

18.08.2014 0:00

Kui juba paadi korrastamiseks läks, siis sai pandud ka anrunööri sujuvaks reguleerimiseks knaap. Valgest plastikust knaap sobib paadi värviga hästi. Ankruotsa sai nüüd eest aasast ja knaabi alt läbi panna, kiirelt ümber knaabi pöörata ja nii on ilusa ilma ning ujumise jaoks lühike ankrunöör mugavalt kohe olemas. Samas pole midagi lithsamat, kui ots knaabi pealt lahti kerida ja pikk nöör välja lasta.


Plastist knaap ankrunöörile
130x28 Plastikknaap, valge

Sama liigutusega sai ka aerude kinnitamiseks kaks nöörist aasa pandud. Kui alguses oli plaan nööri nagi kasutada, siis töö käigus selgus, et nöörist aas läbi pardalaua sisekülje augu hoiab aerusid sama hästi, aga ei teki õngenööri jaoks ebamugavat konksu. Nii sai aerud veel lihtsamalt kinni.

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Kiili paadi redel

25.06.2014 0:00

Kiili 440 paat on siseveekogudel väga hea nii kalapüügiks kui ujumas käimiseks. Kõigile ei meeldi ujumast tulles üle parda paati ronida ja mõni on selleks ka liiga noor või vana. Nii sai paadile tehtud lihtne redel. Redel mahub mootori taga maha, kui on 75cm pikk ja 21cm lai. Kogu redel on tehtud 50x50x5 mm alumiiniumprofiilist. Redeli neli pulka kinnituvad M10x20 poltidega. Ülemised poldid on peitpeaga, et poldipead ei suruks vastu paati. Redelit hoiab vertikaalsena ümar armeeritud madalsurve hürdovooliku jupp, mille sees on jäikuse andmiseks lisaks pikemad poldid. Redel kinnitub paadi ahtripeegli U-aasa külge. Kinnitamiseks saab 6x30 mm tihvti läbi U-aasa lükata.


Redel on odav ja kompaknte ja aitab veest välja tulla ilma üle parda kõõlumata.

Märksõnad:
Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson

Tuuker annab üle

16.06.2014 0:00

Kuna kõige kiirem postiteenus on kaupadele ise järgitulek, siis tiksus oma pakiautomaadi ehitamine juba mõnda aega mõttes. Nüüd sai see tegelikkuseks. Selleks on vaja postkasti, elektroonilist lukku, kontrollerit ja väiksemaid kinnitustarvikuid poest. Nii sai valmis Dutyhook Tuuker, kes vajaliku kauba kliendile sobival ajal üle annab.


Dutyhook Tuuker, Masti 5, Pirita, Tallinn

Pakkide kättesaamisest loe lähemalt siit.

Kommentaarid | Postitas rubriiki: Ideid ja lahendusi Mait Nilson
Määra tõusev suund

1-10 of 21